Broşür Nedir?

Ne İşe Yarar?

Broşür Nedir? Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?

Broşür, klasik reklam araçlarının en popüler ve etkili olan materyalidir. Firmanızın hizmetlerini ve ürünlerini tanıtması konusunda genel olarak broşürler tercih edilir. Broşür sayesinde hedef kitleniz hizmetlerinizden ve ürünlerinizden kısa sürede haberdar olup firmanızı tercih edeceklerdir. Bir nevi broşür, firmanızın reklamı noktasında müşterileriniz ile ilk teması sağlayabileceğiniz bir matbaa ürünüdür. Broşür üzerinde firmanızın tanıtımına yönelik bütün ürünler yer alabileceği gibi firmanızın hizmet ve ürünleri de ayrı ayrı bulundurulabilir. Özellikle firmanızın ürün ve hizmet tanıtımını yapmak için kullanacağınız broşürleri, alışveriş merkezlerinde, fuarlarda, gazete ya da farklı medya organlarını kullanıp dağıtımını yaparak kısa sürede çok sayıda yeni müşteriye ulaşabilirsiniz.

Broşür hazırlama ve dağıtmada ki temel amaç, firmanın faaliyetlerini sürdürdüğü alana yönelik hizmet ve ürünler ile alakalı net bilgiler vererek hedef kitlenin dikkatini çekmektir. Bu sayede firmanın hizmet ve ürünleri ile alakalı müşteriler bilgilendirilirken aynı zamanda firmanın yapmış olduğu yenilikler ile kampanyalar da duyurulur. Broşürler, hedef kitlenize yönelik özel olarak tasarlanan reklam araçları olduğu için broşür basımı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar firmanın vermiş olduğu hizmetler ve ürünler kadar önemli olduğu için basım esnasında çok özen gerektirir. Şunu iyi bilmek gerekir ki ticaretin en önemli kurallarından biri hizmeti ya da ürünü müşteriye sunuş şeklinizdir. Müşterinin dikkatini kısa sürede çekmek, hedef kitlenizin aklında firmanıza ait bilgiler yer edindirmek ilk hedefiniz olacağı için reklam araçlarında da bu konu üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Broşür Hazırlama da Dikkat Edilecek Hususlar

Broşür hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri broşür tasarımıdır. Tasarımı kötü ve özensiz olan bir broşür firmanın kötü reklamını yapma anlamını taşır ve bu durumda müşteri üzerinde olumsuz etki oluşturur. Bu durumu düzeltmek oldukça zaman alacağı gibi marka üzerinde de olumsuz etkiler oluşturacaktır. Fakat broşür tasarımı oldukça profesyonel bir şekilde yapılırsa hem müşteri üzerinde olumlu etki oluşturur hem de ticari açıdan fazla getirisi olur.